Diyarbakır’ın Yenişehir Belediyesi için CHP’nin adayı belirlendi: Akademisyen, Psikolog ve Yazar Cevher Sönmez. Sönmez, Türkiye’nin sevilen siması olarak tanınıyor ve Diyarbakır’da sevinçle karşılandı.

1986’da Yeniköy semtinden yola çıkan öyküsü, Türkiye’nin rol model aldığı bir isim haline geldi.

Sönmez’in halktan biri olarak belediyeciliğe bakış açısı, vizyonu ve misyonuyla dikkat çekiyor. Hakkaniyet, bilgi ve kültürüyle halk üzerinde olumlu etkiler bırakacağına inanılıyor.

Özgeçmişine baktığımızda, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi’nde Psikoloji eğitimi aldığını ve yüksek lisansını Genel Psikoloji üzerine tamamladığını görüyoruz. Ayrıca, eğitim psikolojisi alanında çalışmalar yapmış, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığına eğitim veren ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmuş. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından Eğitmenin Eğitmeni olarak görevlendirilmiş ve birçok önemli kurumda binlerce kişiye eğitim vermiş.

Ayrıca, 8 kitap kaleme almış, çeşitli ulusal ve uluslararası platformlarda seminerler düzenlemiş ve ulusal medyada psikolojiye dair bilgilerini paylaşmış. Şu an Nemesis Yayınları’nda yazarlık yapıyor.

İş tecrübesi de oldukça zengin: Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’nda eğitimci olarak görev yapmış, TRT’de uzman psikolog olarak çalışmış ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak bulunmuş.

Cevher Sönmez’in belediye başkanlığı adaylığı, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi için umut verici bir gelişme olarak değerlendiriliyor.