Diyarbakır Final Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Otu’dan14 Mart Tıp Bayramı mesajı, “14 Mart Tıp Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Şahin Otu yaptığı yazılı açıklamada, “Bu gün 14 Mart Tıp Bayramını kutluyoruz. Bu tarih, Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’ adlı tıp okullarının 14 Mart 1827 yılında açılışından sonra tıp bayramı olarak ülkemizde kutlanmaya başlanmıştır. Bu tarih, aynı zamanda ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak da kabul edilmiştir.


Bununla birlikte tıp bayramı ilk kez 14 Mart 1919 yılında İstanbul’da işgalci güçlere karşı tıbbiyeli öğrenciler tarafından bir tepki ve direniş hareketi olarak kutlanmıştır. Daha sonraki yıllarda 14 Mart günü, artık içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde, “Sağlık Haftası” olarak kutlanılmaktadır” dedi.


Otu, mesajının devamında ise sağlık çalışanlarının öz verisinin toplumun tüm kesimleri tarafından takdirle karşılandığını kaydederek Sağlık çalışanları doktorlarımız başta olmak üzere insana hizmet için vardır. Bu vesileyle tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum” diye konuştu.